DEVSAN Hakkında

DEVSAN, 1990 yılından beri, aralıksız 28 yıldır konik çözgü makinesi ve cağlık üretmektedir. Vietnam’dan Güney Afrika Cumhuriyeti’ne uzanan geniş coğrafyada, 1,000’den fazla DEVSAN makinesi, müşterilerimize hizmet vermektedir.

Türkiye’nin en büyük konik çözgü hazırlama makinesi üreticisi DEVSAN, 2015 yılında, Siemens’in çözüm ortağı olan ve DEVSAN için elektrik ve otomasyon sistemleri üreten İlksez tarafından satın alınmıştır.

Geçmişimiz

DEVSAN, konik çözgü makinesi (Bursa’da tabir edildiği şekli ile “devere”) ve cağlık üretmek üzere, 1990 yılında Bursa’da kuruldu. Teknoloji yolculuğu, “yastıklı” olarak adlandırılan ve koniklik oranı değiştirilebilen konik çözgü makineleri ile başladı.

İlk makine ihracını Mısır’da bir dokuma fabrikasına yapan DEVSAN, “yastıklı” makine üretimine, ilerleyen teknoloji ve müşteri talepleri doğrultusunda son verdi. Koniklik oranı sabit, tamamen çelikten mamul tamburlu 2. nesil makinesini 1995, yılında piyasaya sundu.

Üretilen 500. makine, 2004 yılında, Vietnam’ın Ho Chi Minh şehrine gönderildi.

İlksez, 2008 yılında, DEVSAN’ın elektrik ve otomasyon donanımı ve yazılımını üretmeye başladı. 1., 2. ve 3. Nesil makinelerde kullanılan şanzımanın yerini levende alma motoru, dişli kutularının yerini servo motorlar aldı. Röleli kumanda devreleri elimine edilip PLC’nin etkinliği arttırıldı. 4. Nesil konik çözgü makinesi, bir yıllık saha testinin ardından piyasaya sunuldu.

2015 Yılında İlksez tarafından satın alınan DEVSAN’da, aynı yıl ARGE Müdürlüğü kuruldu. Tamamen bilgisayar ortamında, DEVSAN’ın 5. nesil konik çözgü makinesi PRUSA tasarlandı.

Bir yıl süren saha testlerinin ardından, 2016 yılında, İlk PRUSA PRO Moral Tekstil A.Ş.’ne, ilk PRUSA STD ise Rusya’ya satıldı.

2017 Yılında geliştirilmeye başlanan DEVSAN’ın ilk seri çözgü hazırlama makinesinin saha testi 2018 yılında tamamlandı; ilk makinenin sevkiyatı için Eylül ayı hedeflendi.

3,000 m2 Kapalı alana sahip, modern teknoloji ile donatılmış yeni tesisimizin inşaatı da 2018 yılı Temmuz ayında tamamlandı.

Hedeflerimiz

Türkiye’nin servo motorlu ilk konik çözgü hazırlama makinesini üreten, Türkiye’de ilk defa makinelerinde lazer yoğunluk ölçüm sensörü kullanan ve Türkiye’nin ilk ve tek levende alma ünitesi bağımsız makinesini üreten DEVSAN, teknolojiye olan yatırımlarını sürdürecek; 28 yıldır hiç değişmeyen “Lider Üretici” vasfını güçlendirecektir.

DEVSAN’ın en büyük hedefi, koşulsuz müşteri memnuniyetini, en iyi makineler ile tesis etmektir.

 • 1990

  Kuruluş

  DEVSAN, konik çözgü makinesi ve cağlık üretmek üzere, 1990 yılında Bursa’da kuruldu.

 • 1993

  İlk İhracat

  DEVSAN, ilk makine ihracını, Mısır’da bir dokuma fabrikasına yaptı.

  1993

 • 1995

  2. Nesil Konik Çözgü Hazırlama Makinesi

  Koniklik oranı sabit, tamamen çelikten mamul tamburlu, 2. nesil makine piyasaya sunuldu.

 • 2004

  İhracat Rekoru

  DEVSAN’ın ürettiği 500. makine, Vietnam’a gönderildi.

  2004

 • 2008

  İlksez - DEVSAN İşbirliği

  İlksez, DEVSAN’ın elektrik ve otomasyon donanımı ve yazılımını üretmeye başladı.

 • 2015

  Bayrak Değişimi

  DEVSAN, İlksez tarafından satın alındı. DEVSAN’ın 5. nesil konik çözgü makinesi PRUSA tasarlandı.

  2015

 • 2016

  5. Nesil PRUSA Sahada

  İlk PRUSA, Moral Tekstil A.Ş.’ne satıldı.

 • 2018

  Seri Çözgü Hazırlama Makinesi

  DEVSAN’ın ilk seri çözgü hazırlama makinesinin tasarımı tamamlandı.

  2018